تبلیغات
وبلاگ حقوقی وحید دینوراژان - مجازات تکرار جرم در قانون مبارزه با مواد مخدر چیست؟

مجازات تکرار جرم در قانون مبارزه با مواد مخدر چیست؟

"سید‌علی شاه‌صاحبی"در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، در تشریح مصادیق مجازات اعدام در قانون مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: بر اساس قانون مبارزه با مواد مخدر، مجازات اقدام به قاچاق مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیردارویی اعدام است و همه ساله تعداد زیادی از قاچاقچیان و حمل کنندگان این نوع مواد به علت ارتکاب این جرم به مجازات اعدام محکوم می‌شوند.

وی ادامه داد: طبق ماده 4 این قانون هر كس بیش از 5 کیلوگرم بنگ، گراس، تریاك، شیره، سوخته، تفاله تریاك و یا دیگر مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیردارویی را به هر نحوی به كشور وارد و یا به هر طریقی صادر یا ارسال نماید یا مبادرت به تولید، ساخت، توزیع یا فروش آن كند یا در معرض فروش قرار دهد به مجازات اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم محکوم خواهد شد.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: طبق بند 6 ماده 5 قانون مبارزه با مواد مخدر، هركس اقدام به تکرار جرم، خرید، نگهداری، اخفاء یا حمل تریاك و سایر مواد مندرج در ماده 4 این قانون به میزان بیش از 100 کیلوگرم کند، نیز به مجازات اعدام محکوم می‌شود.

شاه‌صاحبی ادامه داد: بر اساس ماده 8 قانون مبارزه با مواد مخدر، هر كس، بیش از 30 گرم هروئین، مرفین، كوكائین و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و كوكائین و یا بعضی دیگر از مواد روانگردان صنعتی یا غیر دارویی مانند شیشه و یا غیره را وارد كشور كند و یا مبادرت به ساخت، تولید، توزیع، صدور، ارسال، خرید یا فروش کند و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری، مخفی یا حمل كند نیز به اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم محکوم می‌شود.

وی با اشاره به ماده 9 قانون مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: چنانچه در اثر تكرار جرم، مجموع میزان مواد به 30 گرم برسد، مرتكب، در حكم مفسد فی‌الارض شناخته شده و به مجازات اعدام محكوم می‌شود.

شاه‌صاحبی تصریح کرد: بر اساس ماده 11 قانون مبارزه با مواد مخدر، مجازات اقدام به قاچاق مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیرداروئی، به طور مسلحانه اعدام است که در صورت مصلحت در محل زندگی مرتكب‌ و در ملاء عام اجرا خواهد شد.

این وکیل دادگستری در پایان خاطر نشان کرد: بر اساس ماده 18 قانون مبارزه با مواد مخدر هركـس برای ارتكاب هر یك از جرائم موضوع این قـانون، اشخاصی را اجیر كند یا به خدمت گمارد و یا فعالیت آن‌ها را سازماندهی و یا مدیریت كند و از فعالیت‌های مذكور پشتیبانی مالی یا سرمایه‌گذاری کند، در مواردی كه مجازات عمل مجرمانه حبس ابد باشد به اعدام و مـصادره اموال ناشی از ارتكاب این جرم محكوم می‌شود و مجازات سركرده یا رییس باند یا شبكه نیز اعدام خواهد بود.تاریخ : پنجشنبه 14 آذر 1392 | 06:56 ب.ظ | نویسنده : وحید دینو راژان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • گود ای