تبلیغات
وبلاگ حقوقی وحید دینوراژان - بهترین دانشکده های حقوق جهان

امروزه فقط داشتن کلید راه گشا نیست. اینکه کلیدتان را در چه کلیدسازی و زیر دست کدام کلیدساز گرفته اید، مهم تر شده است! پس برترین کلیدسازی های حقوق در دنیا را بشناسید: دانشکده های حقوق هاروارد، آکسفورد، ییل و استنفورد در صدر هستند

رساله حقوق-تبسم رجبی: از دیر باز، در همه ی کشورها، وکالت یا هر شغل مرتبط با زمینه ی حقوق، دروازه ای به سوی طبقه های شغلی و اجتماعی بالا و آینده ی روشن تلقی می شود. از همین رو، داشتن یک مدرک حقوق به عنوان کلید این دروازه، هدف مهم دانش آموزان و به تبع دانش جویان نخبه قرار می گیرد. اما امروزه فقط داشتن کلید راه گشا نیست. اینکه کلیدتان را در چه کلید سازی و زیر دست کدام کلید ساز گرفته اید، مهم تر شده است! پس برترین کلید سازی های حقوق در دنیا را بشناسید!

ابتدا معرفی اجمالی ۱۰ دانشکده حقوق برتر دنیا بر اساس معتبرترین فهرست های رتبه بندی؛

در حالیکه بین دو تا از معتبر ترین لیست های رتبه بندی دانشگاه های دنیا اختلاف نظر وجود دارد، گفتن اینکه دانشکده شماره یک حقوق کدام است، اصلا کار راحتی نیست. به هر حال باید در نظر داشت که تفاوت ده دانشگاه برتر دنیا کمتر از حدی است که بتوان آنرا واقعی نامید.

در این گزارش لیست QS را مبنا قرار میدهیم که از نظر تعداد دامنه ی کاربران، از دیگر لیست ها معتبرتر است.

۱٫ دانشگاه هاروارد- ایالات متحده:

شهر کمبریج در ایالت ماساچوست در سال ۱۶۳۶ شاهد تاسیس “دانشکده نو” بود. اصولگراهای رادیکال یا پیوریتان ها از عمده بنیان گذاران این دانشکده بودند که ۳ سال بعد از تاسیس به یاد جان هاروارد دانشگاه هاروارد نام گرفت که این واقعیت هاروارد را به قدیمی ترین دانشگاه ایالات متحده تبدیل می کند. هاروارد پس از ۱۰ سال حضور در رده اول، در رتبه بندی های آمریکایی به رتبه سوم تنزل پیدا کرد اما همچنان در رتبه بندی QS اول است. به قول سرپرست سابق دانشکده حقوق، هاروارد یک شهر بزرگ است و به همین میزان قسمت اعظمی از شهرتش را مدیون مساحت و امکاناتش است؛ همان چیزی که خودش هم به چشم جنبه تبلیغاتی به آن می نگرد.

 یکی از افتخارات این دانشکده روند سریع پاسخ به تقاضا نامه هاست. به طور معمول اگر تقاضا نامه را (نیمه دوم سپتامبر) ارسال کرده باشید، ظرف مدت ۳ ماه تاریخ مصاحبه تلفنی،مصاحبه تلفنی، مصاحبه حضوری و جواب را دریافت خواهید کرد (یعنی نوامبر که هنوز حتی مهلت ارسال تقاضا نامه به سر نیامده!) آخرین مهلت ارسال تقاضانامه ها اول فوریه است. نمره آزمون  LSATبرای پذیرش خیلی مهم است.

روش جدید نمره دهی در هاروارد؛ تجربه دانشجویی را کم فشارتر و ذلت بخش تر کرده است. ۱۰ نفر پایین کلاس(low pass l.P)  می گیرند، ثلث بالایی کلاس نمره( Honor H)  و حد وسط این دو ( pass P) . با توجه به میزان مخالفت بالایی که با الینا کِیگان (سرپرست دانشکده) در ابتدای اجرای این سیستم شد رضایت کنونی از آن حیرت انگیز است. البته هنوز برای ارزیابی دقیق نقاط قوت و ضعف سیستم نمره دهی خیلی زود است.

با حدود ۵۵۰ نفر ورودی در هر سال، هاروارد واقعا “کارخانه” است؛ کلاس هایی با جمعیت ۸۰ نفر، بزرگ اما قابل مدیریت.

امکان کار آموزی و فعالیت در کار های عام المنفعه تحت حمایت دانشکده فراهم است. یکی از نقاط قوت هاروارد الزام دانشجو به گذراندن حداقل ۴۰ ساعت کار حقوقی، ضمیمه واحد های پاس شده، برای تکمیل تحصیلات پیوسته می باشد.

کمک هزینه های تحصیلی فقط بر اساس نیاز و به دانشجویانی که والدین آن ها کمتر از ۶۰۰۰۰ دلار در سال درآمد دارند تعلق می گیرد.

کتابخانه ای بالغ بر ۱۴٫۵ میلیون جلد کتاب که در کنار شعباتش بزرگترین مجموعه فرهنگی دنیا را شکل داده جواهری در این شهر بزرگ دانشگاهی است.

 از دیگر نکات مثبت هاروارد باید به تعامل نزدیک اساتید و دانشجویان به واسطه ساعت پاسخ گویی اساتید است که زمینه آموزش مسایل علمی از تئوری به عملی فراهم می کند.

درست است که نیمی از محبوبیت و شهرت هاروارد به خاطر اسم هاروارد است اما همین اسم بعد ها در زمینه کاری دانش آموختگانش را مقدم بر هر متقاضی دیگری برای استخدام قرار می دهد ( حتی ییل که به باور مردم آمریکا بهترین دانشکده حقوق دنیاست ) البته اگر جزو ۱۰ نفر پایین کلاس نباشند.

در بین دانش آموختگان برندگان ۴۱ جایزه نوبل مشتمل بر ۲ جایزه صلح و ۶ رییس جمهور از جمله جی اف کندی، تئودور و فرانکلین روزولت و باراک اوباما به چشم می خورند.

۲٫ دانشگاه آکسفورد- انگلستان:

آکسفورد قدیمی ترین دانشگاه در بین ملل انگلیسی زبان است. یک چهارم دانشجویان آن را خارجیان تشکیل می دهند. نقطه قوت آکسفورد تلفیق ۲ روش آموزش محور و پژوهش محور با یکدیگر است یعنی آموزش آکادمیک در کنار برنامه های پژوهشی.

  تقریبا همه جنبه های آکسفورد شبیه به هاروارد است به جز سیستم نمره دهی و البته شهریه ها!

در کنار ۴۷ برنده ی نوبل، تونی بلر، ملک عبدالله پادشاه اردن و مارگارت تاچر هم دانش آموخته ی این دانشگاه هستند.

۳٫ دانشگاه ییل- ایالات متحده:

وقتی پس از مدتی از تاسیس هاروارد متولیان داشگاه ساز استقلال از بنیان گذاران روحانی خود را زدند و در عمل هم دست پیوریتان ها را از هیئت مدیره کوتاه کردند، روحانیان به فکر تاسیس یک دانشکده جدید افتادند. نتیجه ییل بود!

 از وقتی که در آمریکا شروع به رتبه بندی دانشگاه ها کردند، دانشگاه حقوق ییل همیشه رتبه اول بوده است. با توجه به اینکه یکی از کوچکترین دانشگاه های حقوق در بین ۱۰ تای اول است، همیشه سختگیری بیشتری برای انتخاب دانش جویانش به خرج می دهد.  ام باید در نظر داشت که وارد شدن به ییل کافی نیست بلکه دوره های فشرده، سنگین و پربار بعد از پذیرش را هم باید به سختی ییل افزود.

روند پذیرش با سرپرست پذیرش شروع می شود. سپس تقاضانامه های تایید شده از طرف وی به رییس کمیته پذیرش دانشکده فرستاده می شود. تقاضا نامه هایی که امید بیشتری دارند، حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ توسط ۳ عضو دانشکده که به صورت تصادفی انتخاب شده اند، خوانده و نمره داده می شوند، تا جنبه های مختلف یک تقاضانامه سنجیده شود. اساسا هر چیزی که یک متقاضی را تبدیل به یک دانشجوی ارزنده کند حساب می شود. بر خلاف هاروارد، استنفورد و دیگر دانشکده های برتر نمره آزمون  LAST  اهمیت زیادی ندارد. به خاطر همین روند غیر معمول و یکتا، معمولا پاسخ تقاضانامه ها خیلی دیرتر از دیگر دانشگاه ها به افراد می رسد. البته وقتی که پاسخ مثبت را دریافت کردید می توانید مطمئن باشید که جزو دویست مغز برتر دنیا خواهید شد.

چیزی که فقط در ییل با آن روبرو خواهید بود، مسئله شخصی سازی تجربه یک دانشجو از دانشکده حقوق است. در ییل، هر دانشجو برای رسیدن به هدف خودش در حقوق، حمایت می شود یعنی؛ صرفا بهترین دانشجو بودن در ییل مهم نیست. شعار یکی از سرپرستان دانشکده این گویای این است: اینجا، همه شما می توانید موفق شوید. اینجا همه شما باید، موفق شوید.

کتابخانه حقوقی لیلیان گلدمن با مخزنی بالغ بر ۸۰۰۰۰۰ جلد کتاب به علاوه منابع الکترونیکی قلب تپنده ییل است که در حقوق بین الملل و خارجی، اسناد دولتی و کتب کمیاب، مجموعه ای بی همتا محسوب می شود. این کتابخانه در کنار دوره های روش تحقیق در متون حقوقی که به صورت ترمیک ارایه می شود خوراکی وسوسه انگیز برای یک ذهن تشنه مفاهیم خواهد بود.

 امکانات فنی دانشکده اگر بی نظیر نباشد کم نظیر حتما هست. از دسترسی آزاد نامحدود به اینترنت بی سیم تا حمایت برای تهیه لپ تاپ های شخصی و دسترسی به منابع الکترونیکی حتی خارج از دانشکده.

اندازه بسیار کوچک مدرسه ییل مزایا و معایبی را برای دانشکده به همراه دارد. مثلا از مزایا می توان به قابلیت اسکان همه دانشجویان در یک خوابگاه اشاره کرد. غیر از این، شهر دانشگاهی نیو هیونز هم امکانات اسکان ازران را فراهم کرده است. اما همین محدود بودن تعداد دانشجویان باعث شده فعالیت های جمعی و انجمن های دانشجویی، رونق کمتری نسبت به دانشکده های رقیب مخصوصا هاروارد داشته باشد.

هزینه یک سال تحصیل در ییل بالغ بر ۷۳۰۰۰ دلار تخمین زده می شود. کمک های مالی کاملا بر پایه نیاز هر فرد است. ۸۰% از دانشجویان به گونه ای کمک مالی یا وام دانشجویی دریافت می کنند. در این زمینه تنها رقبای ییل، هاروارد و استنفورد هستند که فقط بر پایه نیاز کمک می کنند. البته گفته می شود هاروارد اندکی مقتصد تر و استنفورد کمی سخی تر از ییل هستند.

مهم ترین فارغ التحصیلان ییل، بیل و هیلاری کلینتون می باشند.

۴٫ دانشگاه استنفورد- ایالات متحده:

داستان تاسیس دانشگاه استنفورد، از همان اول، رقابت شدید با هاروارد را رو میکند! در سال ۱۸۸۶، زن و مردی پس از یک روز منتظر ماندن، بالاخره به دفتر رییس هاروارد راه داده میشوند تا پیشنهادی به او بکنند که احتمالا تا آخرین نسل روسای هاروارد، حسرت رد کردن آنرا به دل خواهند داشت. پیشنهاد اهدای یک ساختمان به هاروارد، به یاد پسر فقیدشان که ۱ سال در هاروارد درس خوانده بود. رییس با تمسخر به زن و مرد گفت هزینه ی ساختمان های هاروارد بالغ بر ۷٫۵ میلیون دلار میشود. آقا و خانم لنالد استنفورد به یکدیگر نگاهی کردند و تصمیم گرفتند با این پول که معادل تاسیس یک دانشگاه بود، خانه ای برای فرزندان پسرشان بنا کنند. در مزرعه ی خودشان در پالو آلتو در جنوب سانفرانسیسکو.

و از همین جا داستان رقابت تنگاتنگ استنفورد و هاروارد شروع شد که ۲ ۳ سالیست، استنفورد برنده ی میدان، حداقل در زمینه ی حقوق، بوده است. با یدک کشیدن نام پر طمطراق بزرگترین پردیس دانشگاهی پیوسته،حتی از هاروارد هم بزرگ تر است. هرچند در زمینه ی جایزه های نوبل با ۱۶ جایزه، هنوز به گرد پای هاروارد هم نرسیده.

 در سال ۲۰۱۳ فقط در رسته ی پذیرش زود هنگام، ۵۳۰۰ درخواست دریافت کرده که با تقاضای حدود ۷۰۰ نفر موافقت کرده است.

کتابخانه ی حقوق کرون با بیش از ۸ میلیون جلد کتاب از معتبر ترین کتابخانه های ساحل پاسیفیک به شمار میرود.

 امکانات رفاهی و کیفیت زندگی در استنفورد به حدی ارزنده است که  ۸۹ درصد دانشجویان در پردیس زندگی میکنند.

البته لیست دانشگاه های برتر به همین ۴ دانشکده ختم نمی شود. به شما پیشنهاد میکنم نگاهی به رتبه بندی های زیر بیندازید و دانشگاه مطلوبتان را بیابید. غیر از پیدا کردن دانشگاه برای ادامه تحصیل، اطلاعات مفید و بعضا جالبی به چشمتان خواهد خورد. مثلا اینکه اکثریت لیست را دانشگاه های حقوق کامن لا تشکیل میدهند. شاید به خاطر ماهیت کیس محور این حقوق و کلاس هایی که به روش کلینیکی اداره میشوند، تعامل دانشجو با نفس حقوق، کمی خارج از چارچوب خشک نظری بیشتر میشود.

نکته جالب اینکه در بین ۱۰۰ و حتی ۱۵۰ دانشگاه برتر دنیا، هیچ دانشگاه فرانسوی وجود ندارد!!

نکته ی دیگری که جلب توجه میکند، دانشگاه ملی سنگاپور است. تنها دانشگاه آسیایی و همینطور غیر انگلیسی زبان در بین ۲۵ تای اول.

جداول زیر را ببینید؛

دانشگاه/دانشکده های حقوق برتر دنیا به تفکیک

ایالات متحده ( از دیدگاه رتبه بندی های آمریکایی)

رتبه

دانشکده / دانشگاه

رتبه جهانی

۱

ییل

۴

۲

استنفورد

۵

۳

هاروارد

۱

۴

کلمبیا

۸

۵

شیکاگو

۱۴

۶

نیویورک

۱۰

۷

برکلی

۶

۸

پنسیلوانیا

۲۵

۹

میشیگان- آن آربر

۱۷

۱۰

دوک

۲۶

 

انگلستان

رتبه

دانشکده / دانشگاه

رتبه جهانی

۱

آکسفورد

۲

۲

کیمبریج

۳

۳

مدرسه علوم سیاسی و اقتصادی لندن

۶

۴

کالج شاهی (دانشگاه ملی) لندن

۲۱

۵

یو سی ال (کالج دانشگاه لندن)

۲۲

۶

وارویک

۳۴

۷

دانشگاه ادینبورو

۳۸

۸

دانشگاه منچستر

۴۰

۹

دانشگاه بریستول

۴۴

۱۰

دانشگاه کویین مری لندن

۱۰۰-۵۱

 

استرالیا

رتبه

دانشکده / دانشگاه

رتبه جهانی

۱

ملبورن

۹

۲

دانشگاه سیدنی

۱۱

۳

دانشگاه ملی استرالیا

۱۵

۴

دانشگاه موناش

۲۰

۵

دانشگاه کویینزلند

۲۹

۶

دانشگاه گیریفین

۳۵

۷

دانشگاه صنعتی کویینزلند

 

۸

دانشگاه آدلاید

۱۰۰-۵۱

۹

دانشگاه اوتاوا

۱۰۰-۵۱

۱۰

دانشگاه استرالیای غربی

۱۰۰-۵۱

 

زلاند نو

رتبه

دانشکده / دانشگاه

رتبه جهانی

۱

اوکلند

۱۸

۲

دانشگاه ویکتوریایی ولینگتون

۱۹

۳

اوتاگو

۳۰

 

آسیا

رتبه

دانشکده / دانشگاه

رتبه جهانی

۱

دانشگاه ملی سنگاپور

۲۴

۲

دانشگاه هنگ کنگ

۳۱

۳

Tsinghua University – چین

۴۵

۴

دانشگاه چینی هنگ کنگ

۱۰۰-۵۱

۵

دانشگاه عبری اورشلیم – فلسطین اشغالی

۱۰۰-۵۱

۶

دانشگاه تل آویو – فلسطین اشغالی

۱۰۰-۵۱

 

اتحادیه اروپا

رتبه

دانشکده / دانشگاه

رتبه جهانی

۱

Uni of Bologna – ایتالیا

۳۲

۲

Humboldt Universität zu Berlin – آلمان

۳۵

۳

Leiden University – هلند

۳۷

۴

Frieie Universität Berlin – آلمان

۴۱

۵

Ludwig Maximilians Munichen – آلمان

۴۳

۶

Universität Freiburg – آلمان

۴۵

۷

Katholieke Universiteit leuven – بلژیک

۴۷

۸

Aarus University – دانمارک

۱۰۰-۵۱

۹

Erasmus University Rotterdam – هلند

۱۰۰-۵۱

۱۰

Lund University – سوئد

۱۰۰-۵۱

 

کانادا

رتبه

دانشکده / دانشگاه

رتبه جهانی

۱

مک گیل

۱۲

۲

تورنتو

۱۳

۳

بریتیش کلمبیا

۲۳

۴

کلگری

۳۹

۵

یورک

۴۲

۶

آلبرتا

۵۰

۷

دال هاوس

۱۰۰-۵۱

۸

کویینز

۱۰۰-۵۱

۹

مونترال

۱۰۰-۵۱

 

تنها دانشگاه هایی که از آمریکا ی جنوبی و آفریقا در لیست حضور دارند:

دانشگاه کیپ تاون در آفریقای جنوبی و دانشگاه کاتولیک های پانتیفیکا در شیلی که هر دو در لیست جهانی حائز رتبه های ۱۰۰-۵۱ هستند.

 تاریخ : شنبه 12 اسفند 1391 | 02:24 ب.ظ | نویسنده : وحید دینو راژان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • گود ای