تبلیغات
وبلاگ حقوقی وحید دینوراژان - استفتاء پیرامون حکم سنگسار

جمعی از مراجع عظام تقلید،به استفتای ایسنا درباره ی سنگسار و اینکه «آیا در شرایط کنونی می توان حکم جایگزینی برای مجازات سنگسار درنظر گرفت»، پاسخ دادند.

پیش از این «حجت الاسلام موسی قربانی» قائم مقام معاون تنقیح قوانین مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی نیز با اعلام حذف مجازات سنگسار از قانون جدید مجازات اسلامی گفته بود که بر اساس قانون جدید در این موضوع باید طبق ماده 223، به فتاوای مشهور فقها و نظرات ولی فقیه مراجعه شود.

متن سوال و پاسخ آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، علوی گرگانی، موسوی اردبیلی، حسینی زنجانی و جعفر سبحانی به این شرح است:

سوال: با عنایت به این که در حال حاضر اجرای مجازات سنگسار از سوی دشمنان اسلام و قرآن دستاویزی جهت وهن احکام شرعی قرار گرفته، خواهشمند است نظر خود را در خصوص اجرای مجازات رجم در شرایط کنونی بیان فرموده و با توجه به این که این حد مبنای ظاهری در قرآن ندارد، آیا به نظر حضرتعالی این مجازات جزء حدود لایتغیر الی الابد تلقی می شود یا احتمالا می توان به اقتضای زمان و مکان جایگزینی برای آن قرار داد؟.

پاسخ آیت الله نوری همدانی: در فرض سوال، همانطور که قبلا هم جواب داده ایم حکم الهی تغییرپذیر نیست و کیفیت اجرای آن بستگی به نظر حاکم شرع دارد.

پاسخ آیت الله العظمی مکارم شیرازی: ما قبلاً نیز گفته ایم که در شرایط فعلی می توان جایگزین کرد.

پاسخ آیت الله العظمی جعفر سبحانی: سوال جنابعالی پیشینه دیرینه دارد و ما در کتاب حدود به طور گسترده از آن سخن گفتیم که اجمال آن این است: 1- ثبوت زنای محصنه شرایطی دارد که غالبا امکان پذیر نیست یعنی چهارنفر با چشم خود ببینند که مرد بیگانه با زن در آن موضع با هم جمع شده اند. 2- راه هایی برای تخفیف وجود دارد؛ یکی از آن راه ها این است که اگر از گودال گریخت، تعقیب آن حرام است. 3- اگر حاکم شرع احساس کرد اجرای حکم به این شیوه مشکلاتی دارد می تواند به نحو دیگری اجرای حد کند. والله العالم

پاسخ آیت الله العظمی علوی گرگانی: در صورتی که حاکم شرع تشخیص دهد که اجرای این حکم موجب وهن اسلام و بی احترامی به آن است و موجب ضرر به اصل دین است می تواند آن را تغییر دهد اما اصل حکم سنگسار در فقه اسلام ثابت است، حتی اگر به طور صریح در قرآن ذکر نشده باشد و اصل این حکم تغییر ناپذیر است.

پاسخ آیت الله موسوی اردبیلی: مجازات رجم قابل تغییر نیست ولی چنان چه اجرای آن بر خلاف مصالح اسلام و مسلمین باشد فقیه جامع الشرایط می تواند حکم به عدم اجرای آن بدهد.

پاسخ آیت الله العظمی حسینی زنجانی: چنانچه به نظر فقیه جامع الشرایط اجرای حکمی در جامعه به دلیل عدم آمادگی فکری عموم مردم موجب سستی در اعتقاد و اصل اسلام می شود، در این صورت حفظ اسلام اهم است و اجرای حکم باید تا استحکام عقاید مسکوت بماند. مضافا اینکه قاعده «تدرء الحدود بالشبهات» در مورد این مساله جاری است، گرچه فقهاء مفاد قاعده را در شبهات موضوعیه گفته اند ولی بنا بر تسلم و قبول این قاعده که متخذ از عین روایت است شبهه اطلاق داشته و شامل شبهه حکمیه نیز می شود یعنی اجرای حکم در شرایطی که عدالت اجتماعی به طور کامل اجراء نمی شود محل شبهه است چون اصل حاکم عدل است که ما هنوز با آن فاصله زیادی داریم.
تاریخ : یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 | 03:20 ب.ظ | نویسنده : وحید دینو راژان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • گود ای