تبلیغات
وبلاگ حقوقی وحید دینوراژان - سیر تاریخی ارث بردن زنان

سیر تاریخی ارث بردن زن 

در روزگاران گذشته زنان از لحاظ وضعیت ارث بردن بسیار در تنگنا و مضیقه بودند.
در گذشته یا به زن هیچ ارثی نمی دادند یا اگر ارث می بردند به فرزندانشان ارثی داده نمی شد این در حالی بود که پسر هم خود ارث می برد و هم فرزندانش از پدر بزرگ ارث می بردند.
در قرون دیگر زن می توانست ارث ببرد ولی این مسئله بستگی به مورث داشت که بخواهد به دخترش ارث بدهد یا نه یعنی مورث الزامی به ارث دادن نداشت ولی مانعی هم درراه نبود.
از عللی که به زن ارث نمی دادند این بود که ثروتی که به زن می رسد به خانواده شوهرش منتقل می شود و چون بچه آنها فرزند شوهر محسوب می شد  پس به فرزندش هم ارثی تعلق نمی گرفت .
دیگر اینکه چون زن از سربازی رفتن معاف بود پس طبعا وسایل جنگی و دفاعی هم احتیاج نداشت تا بخواهد هزینه آنها را از طریق ارث تامین کند در نتیجه پسر را محتاج تر به ارث می دانستند تا دختر.
آنها حتی حاظر به ارث دادن به پسر خوانده هاشان هم بودند ولی به دختری که از نسل خودشان بود ارث نمی دادند.!
درعرب جاهلیت هم نه تنها زن ارث نمی برد بلکه خود به عنوان سهم الارث محسوب می شد! یعنی اگر پدر خانواده فوت می شد پسر می توانست آن زن ((که یا زن پدر یا مادرش بود )) را به زنی گرفته یا آن را به عقد مرد دیگر در آورده و از پول آن بهره مند شود.
در زمان ساسانیان دختری که به سن 15 سالگی می رسید را به پسر 20 ساله می دادند و از وقتی دختربه خانه شوهر می رفت از پدر یا کفیل خود ارث نمی برد.
با آمدن اسلام برای زن ارث در نظر گرفته شد ولی این ارث نصف ارثی است که مرد می برد.
یکی از دلایل آن اینست که برای زن مهر و نفقه در نظر گرفته شده و این اجبار برای مرد از ناحیه ارث تامین می شود.
 دلیل دیگر  همانطور که در بالا اشاره کردم معافیت زن از سربازی است.
ولی چرا سهم ارث زن باید نصف سهم مرد باشد و آن را با نفقه جبران کرد ؟
اولین موردی که باید بحث شود اینست که ارث معلول مهر و نفقه است نه مهر و نفقه معلول مهر. یعنی چون نفقه برای زن در نظر گرفته شده زن نصف مرد ارث می برد دیگر اینکه در مساله ارث فقط بحث وضعیت اقتصادی در نظر گرفته نشده وگرنه زن و مرد به طور مساوی ارث می بردند چون اسلام منادی عدالت است. پس دلایل دیگری وجود دارد.
از دیگر دلایلی که برای زن مهر و نفقه در نظر گرفته شده و ارثش نصف مرد تعیین شده اینست که زن در تولید ثروت گرفتاری بیشتری دارد مثل حاملگی,ضعف جسمانی نسبت به مرد,روحیه حساس و عاطفی بودن آن . و به همین دلایل ثروت را زودتر از مرد از دست می دهد.
و به این موضوع هم می توان اشاره کرد که مرد باید خرج کننده زن باشد نه زن خرج کننده مرد و این مرد است که باید عهده دار مخارج زندگی شود و از این جهت به ارث بیش از زن احتیاج دارد.
((برای شرح بیشتر اینکه چرا زن نصف مرد ارث می برد می توانید به مقاله( آیا زن که نصف مرد ارث می برد از نظر مدافعین حقوق بشر تبعیض نارواست از م.ذبیحی) مراجعه کنید.))


تاریخ : پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391 | 03:37 ب.ظ | نویسنده : وحید دینو راژان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • گود ای