تبلیغات
وبلاگ حقوقی وحید دینوراژان - لایحه انتقال موردی محکومان به حبس تقدیم مجلس شد.
از سوی رییس‌جمهور؛ لایحه "انتقال موردى محکومان به حبس" تقدیم مجلس شد

لایحه "انتقال موردى محکومان به حبس"، از سوی رییس‌جمهور تقدیم مجلس شد.

لایحه "انتقال موردى محکومان به حبس" به منظور حفظ کرامت انسانی و حقوق شهروندی و بهره‌مندی اتباع ایرانی محکوم به حبس در خارج از کشور از تسهیلات رفاهی و عاطفی، از سوی رییس‌جمهور تقدیم مجلس شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لایحه انتقال موردى محکومان به حبس که بنا به پیشنهاد وزارت دادگستری به تصویب هیات وزیران رسیده است، برای طی تشریفات قانونی از سوی رییس‌جمهور تقدیم مجلس شد.

در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: با توجه به اهتمام جمهوری اسلامی ایران به حفظ کرامت انسانی و حقوق شهروندی مصرح در اصول 19 تا 43 قانون اساسی و با تمسک به اصل 113 آن در خصوص مسوولیت قوه مجریه نسبت به این مهم و با عنایت به ضرورت بهره‌مندی اتباع ایرانی محکوم به حبس در خارج از کشور از تسهیلات رفاهی و عاطفی پیش‌بینی شده در حقوق داخلی و نیز به منظور خدمت‌رسانی به این دسته از زندانیان و کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از فقدان سرپرست برخی از خانواده‌های ایرانی و تحکیم دفاع از کیان خانواده، لایحه انتقال موردى محکومان به حبس برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، بر اساس این لایحه، در مواردی که موافقتنامه انتقال محکومان بین ایران با کشور دیگر منعقد نشده باشد یا موافقتنامه منعقد شده حاوی تمام نکات لازم نباشد، دولت می‌تواند نسبت به انتقال محکومان به حبس مطابق مقررات این قانون با رعایت اصل عمل متقابل اقدام کند.

انتقال محکومان به ایران با درخواست کتبی محکوم یا نماینده قانونی وی و انتقال محکوم از ایران با درخواست کتبی کشور اجرا کننده حکم منضم به تقاضای محکوم یا نماینده قانونی وی خواهد بود. انتقال محکوم نیز با رعایت شرایطی از جمله محکوم تابعیت کشور اجرا کننده حکم را داشته باشد، رفتار موضوع محکومیت طبق قوانین هر دو کشور جرم و مجازات آن حبس باشد و حکم قطعی نسبت به محکوم صادر شده باشد، ممکن خواهد بود.تاریخ : دوشنبه 21 آذر 1390 | 07:22 ب.ظ | نویسنده : وحید دینو راژان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • گود ای