تبلیغات
وبلاگ حقوقی وحید دینوراژان - دادگاههای تجاری تشکیل می شوند.
با تصویب مجلس؛ دادگاه‌های تجاری تشكیل می‌شوند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی صبح امروز و در جریان رسیدگی به جزییات طرح ایجاد فضای مساعد كارآفرینی و رفع موانع كسب و كار مصوب كردند كه...

 

قوه قضاییه و دولت اقدامات قانونی لازم را برای تنظیم آیین دادرسی تجاری و تشكیل دادگاه‌های تجاری به عمل آورند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، به موجب ماده 30 این طرح به عنوان آخرین ماده از طرح موانع كسب و كار، تا زمان دادگاه‌های تجاری ، جرایم مرتبط با فعالیت‌های تجاری و اختلافات بین بخش خصوصی و دستگاه‌های اجرایی حسب مورد، در شوراهای حل اختلاف یا شعب خاصی كه روسای دادگستری استان‌ها با رعایت صلاحیت محلی در حوزه‌های قضایی تعیین می‌كنند، رسیدگی می‌شود.

نمایندگان مجلس همچنین ماده 29 طرح ایجاد فضای مساعد كارآفرینی و رفع موانع كسب و كار را به تصویب رساندند كه براساس آن دولت با همكاری‌ اتاق‌ها صرف شش ماه پس از تصویب این قانون اقدامات قانونی لازم را برای تعیین "نحوه رسیدگی به اعتراض موعدین مالیاتی " و "نحوه رسیدگی به اعتراض پرداخت كنند‌گان حق بیمه تامین اجتماعی" به عمل می‌آورد.

در جریان بررسی ماده 28 این طرح، احمد توكلی اخطاری داد كه با تایید مجلس موجب مراعا ماندن این ماده و ارجاع آن به كمیسیون شد.

به گزارش ایسنا، در ماده 28 این طرح آمده بود كه آن دسته از اشخاص حقوقی كه دولت و دستگاه‌های اجرایی و مدیران و كاركنان آنها به صورت انفرادی گروهی، مستقیم یا غیرمستقیم در آنها سهام مدیریتی اعم از سهم الشركه و دارایی دارند نمی‌توانند از امتیاز و منافع تخصیص یافته به بخش‌های تعاونی و خصوصی استفاده كنند و مصادق این امتیازات و منافع ، به پیشنهاد هر یك از اتاق‌ها توسط شورای گفت‌وگو تعیین می‌شود.

احمد توكلی این ماده را دارای اشكال ماهوی عنوان كرد .

علی لاریجانی نیز گفت كه شورای گفت‌وگو جایگاه تعیین این مصادیق نیست و این جزو اختیارات دولت است و شورای گفت‌وگو نمی‌تواند به جای دولت بنشیند.

بر این اساس، اخطار احمد توكلی از سوی رییس مجلس وارد دانسته شد و به رای گذاشته شد كه نمایندگان با تایید آن ماده 28 به كمیسیون جهت رفع اشكال ارجاع كردند.تاریخ : دوشنبه 21 آذر 1390 | 06:14 ب.ظ | نویسنده : وحید دینو راژان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • گود ای