تبلیغات
وبلاگ حقوقی وحید دینوراژان - سوال حقوقی

« اگر دادنامه به موكل ابلاغ شده و موكل شخصاً یا بوسیله وكیل دیگر اقدام به‌تجدیدنظرخواهی یا فرجام خواهی نماید اقدام مذكور منشاء اثر است.»




سوال ـ در مواردی كه وكیل حق وكالت در مرحله بالاتر را داشته باشد، چنانچه دادنامه به موكل ابلاغ شده باشد و موكل شخصاً یا بوسیله وكیل دیگر اقدام به‌تجدیدنظرخواهی یا فرجام خواهی نماید آیا این اقدام فاقد اثر قانونی است؟

نظریه شماره۵۳۹۰/۷ ـ ۳۰/۷/۱۳۸۴

نظریه اداره كل امور حقوقی و اسناد قوه قضائیه

هرچند طبق تبصره ماده ۴۷ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی(۱)، در مواردی كه وكیل حق وكالت در مرحله بالاتر را داشته باشد دادنامه صادره باید به وكیل ابلاغ شده و مهلت تجدیدنظرخواهی یا فرجام خواهی از تاریخ ابلاغ به وكیل محسوب می‌شود ولی این امر به معنی آن نیست كه اگر دادنامه به موكل ابلاغ شده و موكل شخصاً یا بوسیله وكیل دیگر اقلام به تجدیدنظرخواهی یا فرجام خواهی نماید اقدام مذكور منشاء اثر نبوده و دفتر دادگاه مكلف باشد دادنامه را مجدداً به وكیل قبلی ابلاغ نماید كما اینكه چنانچه تجدیدنظرخواهی به ترتیب فوق موجب فسخ یا نقض دادنامه صادره شود طرف مقابل نمی‌تواند به این علت كه دادنامه به وكیل محكوم علیه دادنامه بدوی ابلاغ‌نشده درخواست بلااثربودن دادنامه صادره در مرحله تجدیدنظر را بنماید.


تاریخ : یکشنبه 5 تیر 1390 | 06:25 ب.ظ | نویسنده : وحید دینو راژان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • گود ای