تبلیغات
وبلاگ حقوقی وحید دینوراژان - جرایم علیه عفت
یكی از مباحثی كه در قانون جزا بدان اشاره شده لیكن در حقوق جزای اختصاصی مغفول مانده است و اساتید این رشته كمتر به نگارش مطالبی جامع و مانع در باب آن دست زده اند جرایم جنسی (sexual offences) یا همان جرایم علیه عفت میباشد.

لذا در این نوشتار سعی كردیم به طور موجز و خلاصه به بیان نكات عمده و كلیدی مربوط به این جرایم در حقوق ایران و انگلستان بپردازیم تا خواننده آشنایی كلی و دقیق با این نوع از جرایم و ارتكاب آن بدست آورد.

جرایم جنسی از جمله جرایمی است كه علیه اشخاص(offences against the person) صورت میگیرد لیكن به علت اهمیت فوق العاده ای كه در نظام های تقنینی برای این نوع از جرایم قانونگذار قائل شده است این دسته از جرایم تحت عنوان و فصل جداگانه ای مطرح میشوند. در جرایم جنسی تمركز بر رفتار غیر مقبول متهم است و نه بر صدمه جسمانی كه ممكن است ایجاد شده باشد فلذا به این علت است كه در جرایم علیه اشخاص از این دسته جرایم نامی برده نمیشود.

جرایم جنسی در حقوق جزای ایران كه الهام گرفته از فقه امامیه میباشد در دو بخش حدود و تعزیرات قابل بررسی است . در بخش جرایم منافی عفت موجب حد،قانونگذار تحت عناوین؛حد زنا (Intercourse) در ماده 63 قانون مجازات اسلامی ،حد لواط (Buggery) در ماده 108 قانون مجازات اسلامی،حد مساحقه (Lesbian) در ماده127 قانون مجازات اسلامی،حد قوادی در ماده 135 قانون مجازات اسلامی و حد قذف در ماده 139 قانون مجازات اسلامی به این دسته از جرایم پرداخته است و برای هر كدام مجازاتی را كه نوع، میزان و كیفیت آن در شرع تعیین گردیده در نظر گرفته است.

1)زنا عبارتست از جماع مرد با زنی كه ذاتاً بر او حرام است گر چه در دُبُر باشد،در غیر موارد وطی به شبهه.

2)لواط، وطی انسان مذكر است چه به صورت دخول باشد یا تفخیذ.

3)مساحقه همجنس بازی زنان است با اندام تناسلی .

4)قوادی عبارتست از جمع و مرتبط كردن دو نفر یا بیشتر برای زنا یا لواط.

5)قذف نسبت دادن زنا یا لواط است به شخص دیگری.

علاوه بر حدود قانونگذار در برخی مواد مربوط به كتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375 به جرم انگاری در باب جرایم منافی عفت قابل تعزیر پرداخته است. این دسته از جرایم تحت عناوین؛ رابطه نامشروع در ماده 637 قانون مجازات اسلامی، بدحجابی در معابر و اماكن عمومی در ماده 638 قانون مجازات اسلامی،دایركردن مركز فساد و فحشاء یا اداره آن در ماده 639 قانون مجازات اسلامی و جرم مداخله ناروا در برخی از اشیاء مضر به اخلاق و عفت عمومی در ماده 640 قانون مجازات اسلامی میباشد.

در نظام كیفری انگلستان جرایم جنسی عمدتاً به سه دسته تقسیم میشود:

1)تجاوزات جنسی بدون رضایت ؛مثل زنای بعنف Rape

2)جرایمی كه هدف از وضع آنها حمایت از اطفال آسیب پذیر و عقب افتادگان فكری است برای مثال دختران كمتر از 16 سال نمی توانند بدخول جنسی رضایت دهند.

3)جرایمی كه هدف از وضع آنها عمدتاًحفظ معیارهای مقبول اخلاقی است مانند زنای با محارمIncest و لواط.

با این حال جرایم اصلی جنسی در نظام حقوقی انگلیس به 4 دسته ؛ افشاء وقیحانه Indecent Exposure ، یورش وقیحانه Indecent Assault ، لواط Buggery و زنای بعنف Rape، تقسیم میشود.

1)جرم افشاء وقیحانه زمانی ارتكاب می یابد كه مردی عمداً و از روی بی عفتی آلت خود را به قصد توهین به زنی نشان دهد.

2)جرم یورش وقیحانه عبارت از تعرض یا ضرب و جرحی است كه منافی عفت باشد.

3)جرم لواط زمانی ارتكاب می یابد كه مردی از دُبُر با زنی نزدیكی كند (اعم از اینكه زن راضی باشد یا خیر) و یا این عمل را یا مرد دیگری انجام دهد.

4)جرم جنسی كه از سایر جرایم جنسی توجه عمومی را به خود جلب كرده است ،زنای بعنف میباشد ،این جرم كه مجازاتش حداكثر حبس دائم است زمانی ارتكاب می یابد كه مردی به برقراری نزدیكی جنسی نامشروع با زنی كه به این عمل ناراضی است اقدام كند. متهم باید نسبت به عدم رضایت زن به نزدیكی آگاه بوده یا لااقل نسبت به این امر بی تفاوت باشد.

با این وجود به نظر می رسد عیب بزرگی كه تقسیمبندی جرایم جنسی در نظام كیفری انگلستان دارد این است كه این تقسیمبندی دارای انسجام نمی باشد و مخرج مشترك این جرایم جنسی عمدتاً این نیست كه همه آنها از روی میل به ارضاء جنسی ارتكاب می یابند بلكه آنست كه همه آنها نمایانگر نوعی اظهار قدرت توسط مردی كه تفوق خود بر قربانی و تحقیر وی را می طلبد می باشد.

در مجموع با توجه به اینكه این دسته از جرایم از اهمیت ویژهای برخوردار هستند و در قانون مجازات نیز 5 باب از كتاب حدود مصوب سال 1370 به این جرایم اختصاص یافته و در ضمن آمار ارتكاب این دسته از جرایم در كشور بالا می باشد (پس از قتل و ایراد ضرب و جرح جرایم جنسی از بالاترین نرخ ارتكاب برخوردار هستند) بنظر میرسد جامعه آكادمیك و دانشگاهی باید مطالعات بیشتری را در این حوزه انجام دهد و با ارائه راهكارهای نوین و مطابق با فرهنگ و شرع در راستای كاهش نرخ ارتكاب جرایم جنسی گام بردارند. 

منابع:

قانون مجازات اسلامی

جزوه درسی دكتر حسین میرمحمدصادقی

جزوه درسی دكترمحمدصالح ولیدی

Lafave,"criminal law"

 

منبع: http://j-andishe.blogfa.com/post-94.aspxتاریخ : شنبه 7 خرداد 1390 | 11:58 ق.ظ | نویسنده : وحید دینو راژان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • گود ای