تبلیغات
وبلاگ حقوقی وحید دینوراژان - ماده ماری جوانا
ماری جوانا

ماری جوانا

 ماری جوانا به‌عنوان مادة غیر قانونی دارای بیشترین سوء مصرف در ایالات متحده می‌باشد این ماده كه به صورت گل خشك برنگ سبز یا قهوه‌ای به همراه دانه و گلبرگ‌ها و ریزبرگ‌هائی از گیاه است. معمولاً به صورت تدخین و به وسیله سیگار پر شده از این ماده یا وسیلة نوعی چیق (چلیم) استفاده می‌گردد و یا با خالی نمودن تنباكوی سیگار معمولی و پر كردن آن از ماری جوانا می‌توان مصرف نمود.  گاهاً نیز به همراه ماده دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی نیز به صورت دم كرده و یا مخلوط در غذای معمولی آن را مصرف می‌كنند. این ماده به صورت فشرده تر حشیش و یا روغن حشیش نام داشته و مورد مصرف دارد كه دارای بوئی ترش و شیرین و مشخص می‌باشد. ماده اصلی شیمیائی ماری جوانا تتراها یدروكانابینول یا دلتا 9 اختصاراً(THC) می‌باشد. كه با تأثیرگذاری بر سلولهای عصبی مغز كه محتوی گیرنده‌های پروتئین هستند (THC ) با آزادسازی یكسری از واكنشهای سلولی فرد معتاد را به طرف نشئگی سوق خواهد داد. این ماده دارای اسامی خیابانی چون علف، گراس، گل، ماری جین، دوپ، ایندو و هایدرو می‌باشد. بعد از تدخین ماری جوانا اثرش بلافاصله باعث تحریك مغز شده و بین 1 تا6  ساعت اثربخشی دارد. اگر در غذا یا نوشیدنی مصرف شود. اثرات كوتاه مدتش تدریجی است كه معمولاً از نیم تا یك ساعت و گاهی تا 4 ساعت بدراز می‌كشد.

 تدخین ماری جوانا باعث رسوب بیشتر (THC) در خون می‌شود اما نوشیدن یا خوردن آن این رسوب را بسیار كمتر می‌سازد. معمولاً پس از چند دقیقه كشیدن ماری جوانا قلب مصرف كننده به تپش سریعتر وادار می‌شود. مجراهای برونش فرد منبسط و آرام و حاملهای خونی در محدوده چشم‌ها فعال و باعث قرمزی چشم می‌گردد. ضربان قلب از 70 تا 80 بین 20 تا 50 ضربه در دقیقه افزایش می‌یابد و در برخی افراد حتی تا دو برابر این میزان افزایش ضربان قلب مشاهده شده است، در صورت همراهی با دیگر مواد ضربانها بسیار شدیدتر می‌گردند.

 زمانیكه THC وارد مغز می‌شود به فرد احساس سرخوشی یا نشئگی دست داده و این باعث عملكرد سیستم پاداش دهنده مغز می‌گردد همانطوریكه هم چون دیگر مواد مخدر و یا محرك بعد از خوردن و یا آشامیدن مغز به محرك‌ها این چنین پاسخ می‌دهد.

 THC در واقع با آزادسازی دوپامین شیمیائی از سلولهای مغزی سیستم پاداش دهنده را به فعالیت وا می‌دارد. همچنانكه مصرف دیگر مواد مخدر عمل می‌كند.

 عوارضی چون دهان خشك، احساس لذت، دیدن رنگهای الوان و صداهای خوش، گذشت آهسته زمان، گرسنگی، تشنگی، سردی و لرزش دستها، از موارد نشئگی با ماری جوانا است و بعد از اتمام زمان نشئگی اضطراب، و ترس، عدم اطمینان، به همراه نوعی هراس در معتادین به این ماده دیده شده است.

 برخی كه به طور معمول از این ماده استفاده می‌كنند مشكلات تنفسی مصرف دخانیات را تجربه می‌نمایند. سرفه روزانه، بیماری‌های مرتبط با قفسه سینه، عفونت ریه تخریب مجراهای تنفسی سرطان مجراهای تنفسی و ابتلا به سرطان ریه را نیز تشدید می‌نماید. تدخین ماری جوانا 50% تا 70% هیدروكربن كارسینوژنیك بیشتر از تنباكو آزاد می‌سازد.

 صدمه ماری جوانا به حافظه كوتاه مدت بسیار جدی است كه در فرآیند اطلاعات توسط هیپوكامپوس مطرح می‌شود. (جائیكه شكل‌گیری حافظه در مغز را سبب می‌شود) مصرف كنندگان ماری جوانا در زمینة مهارتهای درسی علاقه به مطالعه، حافظه و یادگیری مشخصاً دچار آسیب و صدمه می‌شوند. 
استفاده پزشكی از ماری جوانا به دو صورت امكان پذیر است 1- اینكه علوم پزشكی آن را به عنوان دارو شناخته باشد. یا اینكه افراد در حال مرگ نیازمند آن باشند كه در هر دو صورت غیر واقعی است. زیرا این ماده نه دارو است و نه بی ضرر در گذشته پزشكان معدودی برای تسكین آلام ناشی از شیمی درمانی بیماران سرطانی به خصوص سرطانهای مرتبط با زنان مثل سرطان سینه اقدام به تجویز محدود این ماده به صورت كنترل شده نموده‌اند.

استفاده دراز مدت ماری جوانا باعث توهم شدید شده و ممكن است شخص را به طرف بیماری سایكوز و نهایتاً مرگ ببرد.تاریخ : سه شنبه 27 اردیبهشت 1390 | 12:19 ب.ظ | نویسنده : وحید دینو راژان | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • گود ای